Vahel on nii, et Pärnumaa inimesed ja hobused saavad tartlasteks… 😊

Päris tõesti on nii aastaid peredega jõulud Tartus veetnud Jaanus Kallaste kolleegide (ja hobustega). Hoolimise märgiks vastavad ka tartlased samaga ning räägivad, kuidas saanisõidud nende tallide loomadega just nende kutsarite käe all on saanud omakorda osakeseks Tartu perede jõulutraditsioonidest. Üks tore vanadaam märkid kord Jaanusele tabavalt, et kui vanasti tulid lapselapsed maale vanaema juurde saaniga sõitma, siis nüüd on vastupidi… Vanaema tuleb linna ja teeb Tartu Raekoja platsil koos lapselastega ühe toreda sõidu.

Saabuvate pühade ajal on saanide ees raskekahurvägi ehk Passion ja Poltergeist. Tartusse lähetusse on veel lubanud tulla Ortensia ja Priisa. Kõik on kohalikku tori tõugu loomad.

Kõik neli hobust on loomult väga erinevad.

Passion on karja liider ning kindel oma kõrgemas missioonis. Ta valvab varssasid ja nende emasid, hoiab karjas korda, et noored hobutüübid liiga ülbeks ei muutuks ning vanematesse austusega suhtuksid. Passion paneb iga uue kutsari ja ratsaniku proovile ning teab ise ka, et on üks ilus loom.

Poltergeist on ustav ja truu, ent isepäine sõber, kes eelistab loomadele pigem inimeste seltsi ja on oma esivanematelt pärinud suurepärase veotahte.

Ortensia on oma viimased varsad suureks kasvatanud ja end taas vormi sõitnud. Ortensiale nunnutamine eriti ei meeldi, ta eelistab pigem konkreetsust ja nõuab piisavas koguses tähelepanu. Tähelepanu piisavuse osas jääb viimane sõna talle ning tema esivanemad on paraku kõik kõrgushüpperekordite omanikud ja veovõistluste absoluutsed tšempionid.

Priisa tuleb teist talve Tartusse. Tegemist on veel natuke häbeliku talutüdrukuga, kes tasapisi linnaga harjumas. Ta on hästi hakkama saanud, sest päris palju on nagu oma tallis Pärnumaal – tuttav Ortensia kõrval, inimesed ümber omad.

Linnas sõitmine nõuab oskusi ja kogemusi, seda usaldatakse vähestele. Ohjad Raekoja platsil haaravad enamasti põhijõud ehk kutsarid Ott või Jaanus, kuid vahel on nendega Tartus kaasas ka Christi või Siiri.

Hobuste ja kutsarite argiseid toimetusi saab jälgida ka nende Facebooki ja Instagrami kontodel. On alles ajad! 😊

J. Kallaste hobused ja saanid on Tartu Raekoja platsil 31. detsembril ning 1., 2. ja 3. jaanuaril ajavahemikus 15.30–20.00.

P. S. Igaks juhuks lohutame natuke hilisemaid sõita soovijaid, sest vahel tasub Jaanusele helistada, number on allpool kirjas – aeg-ajalt ja huviliste olemasolul ollakse Valguskülas ka pikemalt.

Hind: 7 € saanisõit/inimene, kuni 3-aastased lapsed saavad sõita tasuta.
Saanisõidukontakt: 528 6284 (Jaanus Kallaste, oskab ka hobuste keelt)